Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Novac kao sredstvo plaćanja". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
Fakultet za sport i turizam
Novi Sad 01.12.2009.
NOVAC KAO SREDSTVO PLACANJA
(seminarski rad)
Jovana Perosevic
Menadzment I biznis u turizmu
F1250
SADRZAJ:
1.APSTRAKT...........................................................................3
2.NASTANAK NOVCA..........................................................4
3.DEFINISANJE NOVCA......................................................4
4.RAZVOJ NOVCA KROZ ISTORIJU..............................6
5.FUNKCIJE NOVCA............................................................9
6.VRSTE NOVCA.................................................................11
7.ZAKLJUČAK......................................................................12
1. APSTRAKT
U uvodnom delu rada opisan je proces nastanka novca kao I nacin trgovanja medju ljudima dok novac jos nije postojao.Zatim sledi definisanje novca po nekim opste prihvacenim pravilima kao I kategorije koje su uslovile pojavu novca.U pocetnom delu razrade opisan je razvoj novca kroz istoriju koji se deli na primitivan oblik novca,kovani novac,novcanice,ziralni novac I elektronski novac.Dolazimo do funkcije novca I njenu podelu na novac kao meru vrednosti,novac kao sredstvo prometa,novac kao platezno sredstvo,novac kao blago I novac kao svetski novac.I ostale su jos vrste novca a to su robni,bankarski I transakcijski novac.U zakljucku se osvrcemo na probleme koji bitno uticu na drzavu po pitanju novca I vrsimo analizu tih problema.
2.NASTANAK NOVCA
Proces razvoja različitih oblika razmene robe predstavlja proces nastanka novca. Nastanak novca je bio objektivno uslovljen potrebama razmene. Novčani oblik razmene javlja se u situaciji u kojoj je robna proizvodnja dovoljno razvijena, a društvena podela rada raširena. Teškoće u razmeni su dovele do otkrića novca, čijom pojavom se te teškoće uspevaju prevazići. Pojavljuje se roba za koju su svi spremni da ustupe svoje proizvode, jer znaju da će za nju uspeti nabaviti ono što im je potrebno.
Proces nastanka novca je bio veoma dug ekonomski proces. U početku se kao novac najčešće prihvatala stoka, jer je bila lako pokretljiva i jer je za njom postojala velika potreba ( hrana i upotreba u poljoprivredi ), pa su je svi stanovnici rado prihvatali kao opšte sredstvo razmene. U nekim društvima u funkciji novca su se koristili predmeti od određenih vrsta metala, najčešće bakra, ali i druge vrste korisnih proizvoda. Vremenom se ova funkcija počela vezivati za robe koje su po svojim prirodnim karakteristikama bile pogodne da služe kao opšte sredstvo razmene. Te robe su bili plemeniti metali, ali se i unutar njih zlato izdvojilo kao najpogodnije za obavljanje ove funkcije. Razlog zašto su ljudi u različitim društvima prihvatali zlato kao svetski univerzalno sredstvo razmene treba tražiti u prirodnim osobinama koje ono ima.
Čak i male količine zlata u prometu predstavljaju veliku vrednost. Do zlata je veoma teško doći jer su njegove zalihe u poređenju sa drugim vrstama metala veoma male i teško se otkrivaju. Zbog toga su i minimalne količine ovog plemenitog metala veoma vredne. Na ovaj način se za male količine zlata mogu menjati i relativno značajne količine drugih roba.
---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ----------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!